18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Choroby - AZS czy choroba Duhringa? Jak odróżnić te dwie choroby?
Lekarz i pacjent

AZS czy choroba Duhringa? Jak odróżnić te dwie choroby?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest często mylone z chorobą Duhringa, czyli skórną postacią celiakii. Objawy obu chorób mogą się częściowo pokrywać – występuje świąd skóry, suchość i charakterystyczna wysypka. Fakt, że chorobie Duhringa i AZS towarzyszą podobne objawy, utrudnia diagnostykę i opóźnia leczenie. Tymczasem tylko właściwie dobrana terapia pozwala na poprawę kondycji skóry i tym samym poprawę komfortu życia…

AZS, łuszczyca, choroba Duhringa  – mogą ze sobą współwystępować

Atopowe zapalnie skóry i łuszczyca, podobnie jak choroba Duhringa, mają podłoże autoimmunologiczne. Niestety schorzenia tego typu lubią występować jednocześnie. Jeśli więc cierpimy na AZS, to równie dobrze możemy chorować jeszcze na celiakię, a właściwie na jej skórną postać – wspomnianą chorobę Duhringa. Co więcej, leczenie jednej choroby bardzo często decyduje o skuteczności leczenia drugiej. Doskonale widać to właśnie na przykładzie celiakii. Nieleczona trwała nietolerancja glutenu może zaostrzyć objawy atopowego zapalenia skóry. Dlaczego?

Celiakia (oczywiście ta nieleczona) powoduje, że substancje odżywcze z pokarmu, suplementów diety oraz leki nie wchłaniają się do organizmu. Wynika to z uszkodzenia kosmków jelitowych, do którego dochodzi po spożyciu niektórych zbóż – głownie pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Zawierają one bowiem gluten – białko, którego osoby chore na celiakię nie tolerują. Kosmki jelitowe są bardzo ważnymi strukturami w organizmie każdego człowieka. To dzięki nim obecne w pokarmie witaminy, minerały, suplementy diety czy leki mogą się wchłonąć. Bez sprawnie działających kosmków choremu grożą więc poważne niedobory pokarmowe, a zastosowane leczenie może nie przynieść pozytywnego efektu.

A może to wcale nie atopowe zapalenie skóry?

Chorzy często myślą, że mają atopowe zapalenie skóry, a potem okazuje się, że cierpią na zupełnie inne schorzenie, np. właśnie na skórną postać celiakii. W jej przebiegu występują swędzące pęcherzyki, umiejscawiające się głównie w zgięciach stawowych (tak samo jak w atopowym zapaleniu skóry), rumień i różnego rodzaju grudki. Chorobie Duhringa często towarzyszą też objawy typowe dla klasycznej celiakii, czyli bóle brzucha, wzdęcia, biegunki i wymioty.

Jak zdiagnozować skórną postać celiakii?

Celiakia i choroba Duhringa to schorzenia uwarunkowane genetycznie. Żeby na nie zachorować, musimy posiadać charakterystyczny układ genów – HLA DQ2.2 i/lub HLA DQ2.5 i/lub HLA DQ8. Potwierdzić jego obecność możemy prostym testem genetycznym. Przy ujemnym wyniku (braku genów) możemy całkowicie wykluczyć celiakię, przy dodatnim – musimy sprawdzić, czy choroba jest aktywna, wykonując badania serologiczne.

Twoje problemy skórne są spowodowane celiakią? Pomóc może proste leczenie

Gdy okazuje się, że za problemy ze skórą odpowiada celiakia, w wielu przypadkach wystarczy po prostu wyeliminować z diety gluten. W ten sposób można złagodzić objawy skórne lub też całkowicie się ich pozbyć. Ważne jednak, aby przejście na dietę bezglutenową było poprzedzone odpowiednimi badaniami, a dieta bezglutenowa była prowadzona pod okiem dietetyka. Chcąc sprawdzić, czy przyczyną zmian skórnych jest celiakia, chorzy często sami przechodzą na dietę bezglutenową. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, ponieważ nawet jeśli objawy skórne rzeczywiście złagodnieją, to nadal nie mamy pewności, czy przyczyną problemu jest celiakia. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy więc wykonać odpowiednie badania.

Dieta bezglutenowa może również zwiększyć skuteczność leczenia atopowego zapalenia skóry (jeśli AZS występuje jednocześnie z chorobą Duhringa). Po wyeliminowaniu toksycznego białka kosmki jelitowe zaczynają się bowiem regenerować, a jelito odzyskuje zdolność wchłaniania – witamin, minerałów, suplementów diety i leków stosowanych w atopowym zapaleniu skóry.

Zdjęcie:  © alexraths / Depositphotos.com

O Genetyczne.pl

Genetyczne.pl jest serwisem informacyjnym w całości poświęconym chorobom genetycznym – tym rzadszym, jak i tym częściej występującym. Jest miejscem, w którym czytelnik znajdzie rzetelną informację na temat wielu zespołów wad wrodzonych, ich objawów, sposobów diagnozowania i leczenia. Na stronach naszego serwisu publikujemy również nowinki ze świata genetyki oraz wywiady z osobami zmagającymi się z wadami wrodzonymi. Współpracujemy też z portalami o tematyce zdrowotnej, w tym związanymi z genetyką i badaniami DNA oraz specjalistami z zakresu genetyki, dietetyki i psychologii. Staramy się, aby nasz serwis był regularnie wzbogacany o nowe treści. Dlatego też każdego tygodnia dodajemy opisy kolejnych chorób genetycznych i poruszamy kolejne problemy zdrowotne, których przyczyna może tkwić właśnie w genetyce.

Sprawdź także

Bakterie

Zapalenie płuc – objawy, leczenie i powikłania

Zapalenie płuc to groźna choroba układu oddechowego, która najczęściej wywoływana jest przez bakterie, wirusy i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *