18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Choroby - Bóle kręgosłupa jako jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku

Bóle kręgosłupa jako jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku

Odczuwanie bólów w okolicach kręgosłupa jest coraz częstszą przypadłością społeczeństw krajów rozwiniętych. Na bóle karku czy krzyża uskarżają się ludzie w różnym wieku. Najczęściej bóle narastają u osób pomiędzy 20 a 55 rokiem życia, a później u osób po osiemdziesiątce. Częstość występowania oraz niezwykła uporczywość tego typu dolegliwości sprawiają, że są one uważane za jedną z głównych chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Przyczyny powstawania bólu

Kręgosłup człowieka jest podporą oraz zapewniającym równowagę filarem całego organizmu. Oprócz tego odpowiada także za ochronę rdzenia kręgowego oraz jest miejscem przyczepu mięśni, dzięki którym możemy poruszać kończynami, głową i tułowiem. Największym zagrożeniem dla niego są różnego typu przeciążenia, na które jest narażany poprzez wykonywanie codziennych czynności. Przeciążenia te mogą mieć różne przyczyny, najczęściej jednak dochodzi do nich na skutek pochylania się oraz z powodu wad i nieprawidłowych nawyków postawy. Ich konsekwencją są odczuwane przez nas bóle okolic kręgosłupa. Według przeprowadzanych badań, odczuwanie bólu karku czy krzyża w aż 97 proc. przypadków ma właśnie podłoże mechaniczne. Inne przyczyny jego powstawania (np. nowotwory czy zapalenia ropne) dotyczą jedynie od 2 do 3 proc. przypadków.

Leczenie bólów okolic kręgosłupa

Leczenie bólów karku czy krzyża najczęściej polega na podawaniu pacjentom silnych środków przeciwbólowych, dzięki którym nie odczuwają oni bólu i mogą wykonywać swoje codzienne czynności. Jest to jednak działanie krótkowzroczne, które na dłużej nie przynosi wymiernych korzyści. Za pomocą środków farmaceutycznych nie oddziałujemy bowiem na źródło powstawania bólu, tylko zapobiegamy odczuwanym objawom. Tymczasem organizm za pomocą bólu próbuje nam przekazać, że ma jakiś problem. Tłumienie tych sygnałów przy pomocy lekarstw może go tylko pogłębić.

Największy wkład w walkę z bólami okolic kręgosłupa wniósł nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie. Na podstawie wieloletniej praktyki udało mu się precyzyjnie określić źródła bólu oraz opracować metodę ich zwalczania. Nazwana od jego nazwiska metoda McKenziego daje doskonałe rezultaty, bez konieczności zażywania leków przeciwbólowych.

Wdrożenie leczenia poprzedza dokładna diagnostyka, na którą składają się wykonywane przez terapeutę wywiad oraz badanie przedmiotowe pacjenta. Takie postępowanie pozwala na precyzyjne określenie miejsca uszkodzenia kręgosłupa, jego przyczyny oraz metody przeciwdziałania. Największym osiągnięciem metody McKenziego jest brak konieczności częstych wizyt u terapeuty. Leczenie polega bowiem na dobraniu konkretnego ćwiczenia i edukacji każdego pacjenta. Terapeuta przekazuje pacjentowi informacje dotyczące nawyków prawidłowej postawy ciała, prostego siedzenia czy umiejętności właściwego dostosowania oparcia krzesła. Odpowiednio dobrane ćwiczenie i przestrzeganie zasad profilaktyki przez pacjenta zapobiegnie występowaniu bólu w przyszłości.

W Polsce jest jeden certyfikowany Instytut McKenziego w Poznaniu. Na jego stronie internetowej (www.mckenzie.pl) mogą Państwo znaleźć więcej informacji na temat tej metody.

O Redakcja

Serwis zdrowik.pl został stworzony, by dzielić się wiedzą i informacjami w temacie zdrowia i urody. Nasi redaktorzy przygotowują dla Was artykuły z należytą starannością w różnych zagadnieniach odnośnie zdrowia. Staramy się, aby prezentowana przez nas wiedza była na najwyższym poziomie i była zgodna z rzeczywistością.

Sprawdź także

Lekarz i pacjent

AZS czy choroba Duhringa? Jak odróżnić te dwie choroby?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest często mylone z chorobą Duhringa, czyli skórną postacią celiakii. Objawy …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *