18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Choroby - Rzadko a często – sposoby na biegunkę
Znak WC

Rzadko a często – sposoby na biegunkę

Biegunka łączy sprzeczności. Występuje często i rzadko. Żadnego paradoksu w tym jednak nie ma. Rozwolnienie jest problemem poważnym. Dobrze wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

Na początek – ważna sprawa. Każda biegunka powoduje odwodnienie organizmu. Niezależnie więc od tego, jakie tabletki na rozwolnienie czy inne metody zastosujemy, pamiętajmy o piciu. Niegazowana woda mineralna pozwoli uzupełnić powstałe niedobory. Dzięki niej zmniejszy się także utrata elektrolitu.

Węgiel znany od dawna

Jeszcze dwadzieścia lat temu można było o nim powiedzieć: król rozwolnienia. Dziś stosowany nieco rzadziej, wciąż jednak popularny. Nic dziwnego – wiążąc substancje z przewodu pokarmowego łagodzi przebieg biegunki. Jednym słowem – pomaga.

Węgiel jest także substancją naturalną. To nic innego, jak sproszkowany węgiel aktywowany. Ale uwaga: nie zawsze może zostać podany. Jeśli mamy uczulenie lub nadwrażliwość na węgiel, nie powinniśmy go zażywać. Co więcej, obecnie specyfik sprzedawany jest jako lek składający się z kilku substancji. Warto sprawdzić, czy nie są to te, na które mamy alergie.

Preparaty o działaniu zapierającym

W aptekach internetowych znaleźć można także inne preparaty o działaniu zapierającym. Tego rodzaju specyfiki nie wymagają recepty, z reguły są także dość skuteczne. Przykładem mogą być środki zawierające loperamid. Substancja ta powstrzymuje perystaltykę przewodu pokarmowego i zwiększa napięcie zwieraczy. Zaletą loperamidu jest szybkie działanie.

Inne środki mogą zawierać takie substancje, jak chlorek potasu i sodu czy glukozę. Ich zaletą jest to, że pozwalają uzupełnić elektrolity, które tracimy w czasie biegunki. Niektóre specyfiki mają w swoim składzie glinokrzemiany.

Leki na biegunkę
Przykładowe leki na biegunkę w cefarm24.pl

Zioła i preparaty ziołowe

Nie można zapominać także o środkach ziołowych. Te znane są od dawna i po okresie zafascynowania lekami wracają do łask. W przypadku biegunki warto więc zainteresować się choćby pierwiosnkiem zwyczajnym. Z rośliny (zarówno z liści i kwiatów) przygotowuje się napar, który należy spożywać w liczbie trzech filiżanek dziennie. Ale uwaga: każdego dnia trzeba gotować nowy napar.

Dobrze może także działać napar z kolendry. Także w tym przypadku pije się go trzy razy dziennie. Działanie łagodzące biegunkę ma także siemię lniane czy piołun. W aptekach sprzedawane są także ziołowe herbatki na biegunkę. Zawierają odpowiednio skomponowane zestawy składników, które wspierają walczących z rozwolnieniem.

Domowe sposoby na rozwolnienie

Na koniec warto wspomnieć o sposobach domowych. Tu prym wiedzie czekolada, która z grubsza działa jak węgiel aktywowany. Można także jeść jagody czy potrawy je zawierające. Spowalniają ruchy robaczkowe jelit, stąd uważane są za korzystne dla cierpiących na biegunkę. Polecane są także czarne porzeczki i aronia.

Niezależnie od tego, który sposób na biegunkę wybierzemy, pamiętajmy, żeby przyjmować probiotyki zawierające żywe kultury bakterii (głównie w produktach mlecznych, ale odtłuszczonych). No i nie traćmy ducha – każda biegunka kończy się mniej więcej po trzech dniach. A jeśli trwa dłużej? To już sprawa dla lekarza!

O Cefarm24

Apteka internetowa Cefarm24 - leki i kosmetyki online w jednym miejscu.

Sprawdź także

Ból brzucha w celiakii

Ból brzucha – jeden z podstawowych objawów celiakii

Celiakia to choroba genetyczna polegająca na trwałej nietolerancji glutenu – białka obecnego m.in. w pszenicy, …

2 komentarze

  1. Węgiel leczniczy pomaga przy biegunce. Wiaże szkodliwe substancje w przewodzie pokarmowym. Nie mozna zapominać o nawadnianiu podczas biegunki. Jeśli bieguna jest intensywan lub długotrwała koniecznie trzeba zastosowac płyny z elektrolitami,które poza tym że nawadniają to uzupełniają tez mikreelementy. W czasie biegunki i jeszcze przez kilka di po warto stosować probiotyki dla odbudowy flory jelit która tracimy wraz z biegunką

  2. Ja biegunkę leczę przy pomocy loperamidu. Jest bardzo skuteczny, stosuję go od dawna i zawsze pomaga. Przydaje się zwłaszcza na wakacjach, bo wtedy jakoś częściej pojawia się ten problem – pewnie dlatego, że wtedy też częściej jadamy w knajpach różnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *