18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Choroby - Zastosowanie laseroterapii w leczeniu cukrzycy i jaskry

Zastosowanie laseroterapii w leczeniu cukrzycy i jaskry

Wprowadzenie laseroterapii, jako metody przeprowadzania zabiegów medycznych, było prawdziwym krokiem milowym w leczeniu różnego typu chorób, z którymi wcześniej radzono sobie za pomocą farmakoterapii lub poprzez wykonywanie tradycyjnych zabiegów i operacji chirurgicznych. Lasery medyczne są w zastosowaniu już od ponad 20 lat. Przez ten czas były nieustannie udoskonalane, dzięki czemu dziś za ich pomocą możemy leczyć m.in. tak skomplikowane choroby, jak cukrzyca czy jaskra.

Laseroterapia w okulistyce

Laseroterapia w okulistyce stosowana jest w celu zatrzymania lub spowolnienia procesu chorobowego. Metoda ta ma szczególne znaczenie w przypadku leczenia zmian na dnie oczu, które mają podłoże cukrzycowe, w przypadkach degeneracji obwodu siatkówki oraz w walce z jaskrą, której rozwoju nie można zahamować przy pomocy kropel. Laseroterapia jest także stosowana w leczeniu tzw. zaćmy wtórnej. Występuje ona czasami po operacji zaćmy, a także po przebyciu niektórych chorób pochodzenia naczyniowego. Oddział okulistyki kliniki Kalmedica oferuje kompleksowe działania z zakresu profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób oczu, w tym właśnie laseroterapię w cukrzycy oraz jaskrze.

Zdarza się jednak czasem, że bezpośrednio po laseroterapii (zwanej też fotokoagulacją) następuje nieznaczne pogorszenie się pola widzenia. Powodem takiego stanu są zmiany umiejscowione w tak zwanej plamce, która jest centralnym miejscem siatkówki i odpowiada za ostrość widzenia. Lekarze zapewniają jednak, iż nieznaczne pogorszenie się widzenia w wyniku przeprowadzonego zabiegu jest na pewno mniejsze, niż w wyniku dalszego postępu choroby.

Cukrzyca

Tak zwana cukrzyca młodzieńcza wymaga przeprowadzania badań oczu minimum raz w roku przez pierwsze lata jej trwania. Po tym czasie wskazane są badania w odstępach sześciu miesięcy, do czasu wykrycia pierwszych zmian, wtedy kontrole należy przeprowadzać co trzy miesiące. W tej odmianie cukrzycy istnieje bardzo duże zagrożenie wystąpienia nowotworzenia naczyniowego, które można wyleczyć jedynie za pomocą laseroterapii. U osób dorosłych dotkniętych cukrzycą, wystarczy kontrolować dno oka co sześć miesięcy. Oczywiście decyzję o zastosowaniu laseroterapii zawsze podejmuje wyspecjalizowany lekarz okulista.

Jaskra

Jaskra jest tym groźniejszą chorobą, że do tej pory naukowcom nie udało się odkryć, jakie są dokładne przyczyny jej powstania oraz jakie są dokładne etapy jej rozwoju. Należy pamiętać o tym, że u każdego pacjenta choroba może przebiegać inaczej, dlatego też bardzo ważne jest indywidualne podejście specjalisty do danego przypadku. To lekarz prowadzący powinien podjąć decyzję o tym, jakie leczenie wdrożyć u danego pacjenta. Dotyczy to oczywiście nie tylko rodzaju leczonej jaskry, ale również innych, ogólnych chorób pacjenta. Sposobów leczenia jaskry jest wiele – zaczynając od leczenia zachowawczego (podawanie odpowiednich kropel), poprzez wspomnianą laseroterapię, a skończywszy na zabiegu chirurgicznym. Interwencja chirurgiczna jest wskazana w momencie, gdy dwie wcześniejsze metody zawiodły.

Laseroterapia wykorzystywana jest także w wielu innych dziedzinach medycyny: m.in. w zabiegach neurologicznych, chirurgii, dermatologii czy medycynie estetycznej. Klinika kalmedica.com.pl w Kaliszu, zajmuje się przeprowadzaniem zabiegów medycznych przy pomocy lasera nie tylko z zakresu okulistyki.

O Redakcja

Serwis zdrowik.pl został stworzony, by dzielić się wiedzą i informacjami w temacie zdrowia i urody. Nasi redaktorzy przygotowują dla Was artykuły z należytą starannością w różnych zagadnieniach odnośnie zdrowia. Staramy się, aby prezentowana przez nas wiedza była na najwyższym poziomie i była zgodna z rzeczywistością.

Sprawdź także

Ból brzucha w celiakii

Ból brzucha – jeden z podstawowych objawów celiakii

Celiakia to choroba genetyczna polegająca na trwałej nietolerancji glutenu – białka obecnego m.in. w pszenicy, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *