18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Ciąża i poród - Która metoda antykoncepcyjna najlepsza?
Kondom

Która metoda antykoncepcyjna najlepsza?

Ciąża to piękny czas oczekiwania na cud narodzin i na nowego, małego człowieka, który zmienia życie całej rodziny. Nie zawsze jednak dwoje współżyjących ze sobą ludzi jest gotowych na takie zmiany. Często przyczyną jest sytuacja materialna, praca albo psychiczne nieprzygotowanie do macierzyństwa. Dobra antykoncepcja odgrywa wówczas kluczowe znaczenie.

Nie ma idealnej, stuprocentowej metody antykoncepcyjnej, aczkolwiek środki dzisiaj dostępne są o wiele efektywniejsze od tych, które znane były w czasach, gdy temat antykoncepcji i seksu był tematem tabu. Kobiety, które chcą zapobiegać niechcianej ciąży mogą dzisiaj skorzystać z kilku możliwości, nie narażając jednocześnie swojego zdrowia i nie tracąc przyjemności z seksu.

Prezerwatywy

Najpowszechniejszą i najstarszą metodą zabezpieczenia jest stosowanie prezerwatyw. Popularne „gumki” można kupić w aptece, drogerii lub kiosku, ale bardzo ważna jest kontrola ich sposobu przechowywania i przydatności do użycia, która decyduje o ich skuteczności. Jeszcze do niedawna prezerwatywa była uznawana za wyłącznie męski „problem”. Dzisiaj kobiety często same dbają o ich posiadanie i stosowanie, szczególnie wówczas, gdy stosunki seksualne są nieregularne. Ponadto prezerwatywy chronią przed chorobami wenerycznymi i AIDS. Do wyboru jest cała gama produktów, które różnią się od siebie rozmiarami, kolorami, zapachem i dodatkowymi elementami takimi jak środek plemnikobójczy czy wypustki poprawiające doznania podczas stosunku.

Tabletki antykoncepcyjne

Pigułka hormonalna to druga najbardziej znana i najczęściej stosowana metoda antykoncepcyjna obok prezerwatywy. Pigułki zażywają kobiety, które jednocześnie są zdecydowane na przyjmowanie hormonów hamujących owulację. Aby wybrać najlepsze dla siebie tabletki warto swoją decyzję skonsultować  z lekarzem, który przypisze sprawdzone hormony właściwe dla aktualnego stanu zdrowia.

Tabletka antykoncepcyjna składa się z hormonów – progestagenów i estrogenów, i to właśnie one są odpowiedzialne za hamowanie dojrzewania pęcherzyka jajnikowego czyli jajeczkowania, za zmniejszenie reaktywności jajników na hormony przysadki mózgowej, za zagęszczenie śluzu szyjki macicy, zmniejszenie wydzielania estrogenów i progesteronu przez jajniki i inaktywacje gonadotropin przysadkowych we krwi. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej należy jednak pamiętać, że istnieją czynniki, które mogą hamować ich działanie. Należą do nich na przykład antybiotyki, zbyt wysoka dawka witaminy C, systematyczne spożywanie alkoholu.

Przy antykoncepcji hormonalnej mówi się o jej trzech rodzajach – jednofazowej, dwufazowej i trójfazowej. Najbardziej klasyczną jest pierwsza z wymienionych, w której wszystkie przyjmowane tabletki maja tą samą zawartość hormonów. Pigułki przyjmuje się przez 21 dni, a następnie robi się 7 dniową przerwę, w czasie której pojawia się krwawienie miesiączkowe. W metodzie dwufazowej przyjmuje się hormony, które są lepiej dostosowane do zmian hormonalnych w organizmie.  W pierwszej połowie cyklu przyjmuje się pochodne estrogenów i nieznaczne ilości pochodnych progestagenów, natomiast w drugiej ilości progestagenów zostają zwiększone. Największe zróżnicowanie hormonów ma miejsce w metodzie trójfazowej, w której cykl dzieli się na trzy etapy i przyjmuje się lewonorgestrel, estrogeny i progestageny.

Plastry hormonalne

Plastry antykoncepcyjne to metoda, która staje się coraz bardziej powszechna, a w swojej skuteczności plasuje się zaraz za antykoncepcją hormonalną. Plastry podobnie jak pigułki dostarczają do organizmu hormony ale oszczędzają jednocześnie wątrobę i przewód pokarmowy. Ponadto hormony z plastrów, które przedostają się bezpośrednio do krwi, uwalniane są znacznie wolniej, toteż wystarczy zmieniać plastry raz w tygodniu. Niestety mają swoje wady, jak choćby ryzyko odklejenia czy zakaz korzystania z basenu, sauny, solarium.

Wkładka domaciczna

Kolejną metodą antykoncepcyjną dostępną w aptekach jest wkładka domaciczna. Wkładka, zwana również spiralą, może zawierać hormony albo miedź. Zakłada się ją raz na kilka lat, a jej obecność wywołuje tzw. sterylną reakcję zapalną, która uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej. W zależności od rodzaju stosowanej wkładki można się spodziewać albo zatrzymania występowania miesiączek, albo też znacznego zwiększenia krwawienia. Założenie wkładki domacicznej w żaden sposób nie zmniejsza popędu seksualnego i nie wpływa na jakość stosunków seksualnych.

O Redakcja

Serwis zdrowik.pl został stworzony, by dzielić się wiedzą i informacjami w temacie zdrowia i urody. Nasi redaktorzy przygotowują dla Was artykuły z należytą starannością w różnych zagadnieniach odnośnie zdrowia. Staramy się, aby prezentowana przez nas wiedza była na najwyższym poziomie i była zgodna z rzeczywistością.

Sprawdź także

Ciąża - ruchy dziecka

Ruchy dziecka w ciąży

18. tydzień ciąży to moment, na który z niecierpliwością czeka wiele kobiet. To właśnie mniej …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *