19 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Ciąża i poród - Ruchy dziecka w ciąży
Ciąża - ruchy dziecka

Ruchy dziecka w ciąży

18. tydzień ciąży to moment, na który z niecierpliwością czeka wiele kobiet. To właśnie mniej więcej w tym czasie można poczuć pierwsze ruchy – to piękny dowód na rozwój ludzkiej istoty. Poniżej dowiesz się, w jaki sposób dziecko porusza się w Twoim brzuchu w tym okresie.

Niektóre kobiety pierwsze ruchy dziecka zaczynają czuć nawet już około 16. tygodnia – dotyczy to jednak wyłącznie wieloródek. Dlatego mówi się, że to mniej więcej 18. tydzień ciąży jest momentem, w którym można poczuć pierwsze ruchy dziecka.

Pierwsze ruchy dziecka nie są wyraźne

18. tydzień ciąży to etap, w którym ruchy dziecka nie są jeszcze zbyt wyraźnie i intensywne. Nie przypominają typowych kopniaków, lecz raczej delikatne muśnięcia czy bulgotanie w brzuchu. Wiele kobiet myli je często z ruchami perystaltycznymi jelit.

Odczuwanie pierwszych ruchów dziecka przebiega z różną intensywnością. Wiele zależy m.in. od wyjściowej masy ciała kobiety, ułożenia dziecka w macicy, a nawet od położenia łożyska.

  • Jeśli kobieta przed ciążą zmagała się z nagromadzoną tkanką tłuszczową wokół brzucha, ruchy dziecka mogą być mniej odczuwane. Tkanka tłuszczowa jest bowiem amortyzatorem łagodzącym „wstrząsy”.
  • Położenie dziecka głową w dół sprawia, że odczuwanie ruchów jest intensywniejsze z uwagi na kontakt nóg płodu z żebrami.
  • Łożysko umiejscowione z przodu może osłabiać odczuwanie ruchów dziecka, aczkolwiek nie jest to regułą.

Pierwsze ruchy dziecka są delikatne, ponieważ płód ma jeszcze sporo miejsca i może swobodnie się przemieszczać.

Im później, tym intensywniejsze ruchy

18. tydzień ciąży i odczuwane od tego okresu ruchy dziecka to dopiero początek. W miarę upływu kolejnych tygodni aktywność dziecka stale rośnie. Mniej więcej w 28. tygodniu ruchy są już znacznie mocniejsze i wyraźniejsze. Dziecko uczy się ruchów ułatwiających mu samodzielne poruszanie się już po porodzie.

O ile w 18. tygodniu ciąży dziecko swobodnie pływa w płynie owodniowym, tak w 28.-29. tygodniu obraca się, kopie oraz przeciąga. Z każdym kolejnym tygodniem jest coraz ciaśniej, w efekcie czego ruchy staną się wolniejsze, ale też bardziej odczuwalne przez matkę.

Ruchy dziecka pomogą w określeniu jego aktywności

Ruchy dziecka to nie tylko wzruszający moment, który świadczy o rozwijającej się w brzuchu istocie. Stanowią one także skarbnicę wiedzy niosącą informacje na temat aktywności dziecka, a jednocześnie o ewentualnych zagrożeniach.

  • Jeśli spokojne do tej pory ruchy nagle stają się gwałtowne, może to świadczyć o powikłaniach – w takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
  • Jeżeli przez dłuższy czas dziecko nie rusza się, należy jak najszybciej udać się do szpitala, aby specjaliści ocenili czy ciąża dalej przebiega prawidłowo.

Warto więc dokładnie obserwować ruchy dziecka i w razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiast skontaktować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.

O Redakcja

Serwis zdrowik.pl został stworzony, by dzielić się wiedzą i informacjami w temacie zdrowia i urody. Nasi redaktorzy przygotowują dla Was artykuły z należytą starannością w różnych zagadnieniach odnośnie zdrowia. Staramy się, aby prezentowana przez nas wiedza była na najwyższym poziomie i była zgodna z rzeczywistością.

Sprawdź także

Kobieta w ciąży

Bądź świadomą mamą i przygotuj się do macierzyństwa

Macierzyństwo to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Planowanie poczęcia, okres ciąży i pierwsze …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *