18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Ciąża i poród - Typowe dolegliwości ciążowe

Typowe dolegliwości ciążowe

Ciąża jest stanem fizjologicznym, czyli naturalnym, oznacza jednak olbrzymie zmiany w organizmie kobiety. Przede wszystkim zmianom ulega gospodarka hormonalna oraz tzw. stosunki anatomiczne między narządami. Hormony płciowe mają olbrzymi wpływ na apetyt i przyswajanie związków pokarmowych, a powiększająca się macica uciska na narządy układu pokarmowego (żołądek i wątrobę). Dlatego wiele kobiet cierpi w czasie ciąży na dolegliwości pokarmowe – przyjrzyjmy się, jak można im zaradzić.

Nudności i wymioty

Nudności i wymioty są charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży. Prawdopodobnie są mechanizmem chroniącym dziecko w czasie organogenezy, kiedy jest najbardziej podatne na szkodliwe działanie toksyn. Aby złagodzić ich objawy, zaleca się zrezygnować z ciężkostrawnych potraw i ograniczyć mięso (najlepiej spożywać jedynie drób i ryby). Można też poprosić o pomoc w kuchni partnera, bo nawet zapach gotowanych posiłków może być przykry. Dlatego też dobrze zrobi przestawienie się na posiłki o neutralnej woni i smaku.

Przy mdłościach ulgę przynosi przegryzienie suchego wafla, sucharka, wafelka ryżowego bezpośrednio przed wstaniem z łóżka. Przeciwwymiotnie działać będą napary ze świeżego imbiru albo napar z majeranku. Przy wymiotach należy pamiętać o uzupełnianiu płynów i elektrolitów.

Zgaga, wzdęcia, odbijanie

Zgaga, odbijania i wzdęcia są reakcją na ucisk w okolicach narządów układu pokarmowego oraz zwiększoną kwasowość żołądka. Aby ulżyć w tych dolegliwościach należy odstawić słodycze lub znacznie zmniejszyć ich ilość, bowiem cukier nasila produkcję kwasów trawiennych.

Przyszła mama powinna także zrezygnować z bardzo gorących, tłustych, pikantnych potraw i produktów z dużą zawartością octu.

W tych dolegliwościach pomagają małe, ale częste posiłki. Bezpośrednio po jedzeniu nie należy się kłaść, a kolację powinno się jeść najpóźniej dwie godziny przed snem. Należy spać z lekko uniesioną głową. W tym wypadku także pomocny może okazać się majeranek, który naturalnie reguluje pracę narządów i wpływa na zachowanie fizjologicznych ilości kwasów żołądkowych.

Zaparcia

Zaparcia są przypadłością wielu kobiet, nasilać się mogą w czasie ciąży ze względu na leniwą i rozregulowaną perystaltykę jelit. Dolegliwość ta nie tylko jest nieprzyjemna, ale może prowadzić do powstania żylaków odbytu.

Aby normalnie się wypróżniać, należy zadbać o zwiększoną dawkę błonnika, który zawierają świeże warzywa, świeże i suszone owoce, pieczywo ciemne, kasze oraz otręby pszenne. Namoczone otręby i śliwki suszone można podgryzać między posiłkami jako przekąskę – to naturalne regulatory wypróżnień.

Należy także unikać produktów, które przyczyniają się do zaparć jak czekolada, kawa czy mocna herbata. Pomocne jest przyjmowanie dużych ilości płynów, szczególnie skuteczna jest szklanka wody z miodem wypita przed porannym posiłkiem. Nie wolno jednak stosować herbatek przeczyszczających ani leków wypróżniających, mają zbyt silne działanie i w skrajnym wypadku mogą wywołać przedwczesną akcję porodową.

Przestrzeganie rozsądnej diety w czasie ciąży to inwestycja w zdrowie dziecka. Wszystko, czym żywi się mama, wpływa na budowę ciała płodu – a w konsekwencji jego układ nerwowy, odpornościowy, krwionośny. Dlatego ważne jest, aby jeszcze przed zajściem w ciążę zacząć dbać o swoje zdrowie, a z chwilą ujrzenia upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym zrezygnować ze szkodliwych produktów na rzecz wartościowych. Dolegliwości ciążowe nie powinny zniechęcać – są typowe i boryka się z nimi wiele kobiet, stosując jednak metody sprawdzone przez starsze pokolenia, można sobie z nimi poradzić.

O Natalia Dudkowiak

Natalia Dudkowiak jest z wykształcenia położną, polonistką oraz biologiem. Dyplom położnej zdobyła na wrocławskiej Akademii Medycznej w 2006 roku.

W zawodzie pracowała na oddziale położniczym, neonatologicznym, patologii ciąży oraz na sali porodowej w Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Obecnie pracuje jako dziennikarz internetowy i redaktor.

Prywatnie miłośniczka rowerowych wycieczek i wędrówek po górach. Najlepiej wypoczywa w towarzystwie swoich charakternych kotów i niezastąpionych przyjaciół.

Sprawdź także

Ciąża - ruchy dziecka

Ruchy dziecka w ciąży

18. tydzień ciąży to moment, na który z niecierpliwością czeka wiele kobiet. To właśnie mniej …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *