18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Dziecko - Ciemieniucha – jak sobie z nią poradzić?
Śpiący niemowlak

Ciemieniucha – jak sobie z nią poradzić?

Zapewne dla wielu niedoświadczonych rodziców może to być spory szok i powód do niepokoju, aczkolwiek zapewniamy, że ciemieniucha nie jest żadną poważną chorobą ani alergią, a jest to jedynie drobna nieprawidłowość w funkcjonowaniu gruczołów łojowych, co absolutnie nie przeszkadza dziecku, a wyłącznie prezentuje się nieestetycznie na jego głowie. Ta dolegliwość skórna jest możliwa do usunięcia, a wystarczy zapoznać się z naszymi wskazówkami i zakupić odpowiednie preparaty, by Twoje dziecko mogło raz na zawsze zapomnieć o ciemieniusze.

Powód powstawania ciemieniuchy

Zacznijmy od fragmentu edukacyjnego dla rodziców, gdzie warto dowiedzieć się więcej o skórze dziecka i jego właściwościach na początku dojrzewania. Mianowicie po narodzinach w organizmie malucha znajduje się nadal część hormonów matki, które rozregulowują funkcjonowanie gruczołów łojowych, a te z kolei zaczynają produkować o wiele więcej substancji natłuszczających niż powinny. Ogólnie łój wytwarzany jest z myślą o ochronie skóry dziecka przed bakteriami, nadaniem jej dużej elastyczności i jej nawilżeniu. Jednak nadmierna ilość powoduje odkładanie się łoju wraz ze złuszczonym naskórkiem na głowie dziecka, gdzie znajdują się przede wszystkim gruczoły łojowe. Taka nadprodukcja nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ małe dzieci w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia mają sporą tendencje do zbytniej aktywności gruczołów, a przez to właśnie powstają nieestetycznie wyglądające żółte łuski na skórze głowy, które przypominają niekiedy łupież.

Jak leczyć i zapobiegać?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej nie należy się martwić o dyskomfort dziecka, ponieważ ciemieniucha nie przynosi żadnego bólu, swędzenia czy innych objawów poza samym nieprzyjemnym wyglądem. Właśnie dlatego nie należy panikować i trzeba podejść do tego na spokojnie przy wykorzystaniu domowych sposobów lub przy bardziej zaawansowanej formie ciemieniuchy zakupić profesjonalne kosmetyki do skóry głowy niemowlaka.

W przypadku, gdy zauważysz u swojego dziecka pierwsze oznaki ciemieniuchy dobrze jest częściej myć jego włosy specjalnym szamponem, a następnie smarować głowę oliwką z oliwek, która naturalnie natłuści skórę i pozwoli jej swobodnie oddychać, a tym samym będzie przeciwdziałać powstawaniu kolejnych łusek na głowie dziecka. Jednym z popularniejszych domowych sposobów jest także użycie otrębów zmiękczonych w wodzie, którymi należy umyć głowę niemowlaka. Mają one właściwości nawilżające i kojące, dzięki czemu także łatwiej jest później wyczesać nadmierne ilości łoju z włosów maluszka.

Jednak w sytuacji, gdy ciemieniucha powraca częściej lub jest bardziej nasilona konieczne będzie zastosowanie specjalnego kremu na ciemieniuchę, który posiada odpowiednio dobrane składniki, by jednocześnie leczyć i zapobiegać jej powstaniu. Najczęściej w tym celu stosowane jest awokado albo olej z ogórecznika, które fantastycznie sprawdzają się przy podobnych problemach skórnych. Tego typu preparaty dostaniesz w aptekach lub sklepach z produktami dla niemowląt, a ich najważniejszym zadaniem jest redukowanie nadmiaru sebum powstałego na skórze dziecka. Należy wówczas dokładnie i delikatnie smarować nim skórę dziecka, pozostawić na pewien czas i następnie zmyć szamponem. Tę czynność trzeba będzie powtórzyć kilkukrotnie, ale na pewno warto, ponieważ ciemieniucha zniknie całkowicie, a praca gruczołów łojowych powróci do właściwego funkcjonowania.

O Redakcja

Serwis zdrowik.pl został stworzony, by dzielić się wiedzą i informacjami w temacie zdrowia i urody. Nasi redaktorzy przygotowują dla Was artykuły z należytą starannością w różnych zagadnieniach odnośnie zdrowia. Staramy się, aby prezentowana przez nas wiedza była na najwyższym poziomie i była zgodna z rzeczywistością.

Sprawdź także

Dziecko w wannie z pianą

Kąpiel dziecka i matki – zadbaj o bezpieczne płyny do kąpieli na każdym etapie rozwoju dziecka

Wspólna kąpiel to bardzo miłe przeżycie, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Czas spędzony …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *