18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Odchudzanie - Dobra dieta odchudzająca
Miarka krawiecka

Dobra dieta odchudzająca

Dieta to słowo, które przychodzi na myśl każdej kobiecie niezadowolonej ze swojego wyglądu. Niejedna chciałaby pozbyć się wałeczków na brzuchu, zbyt dużego obwodu ud, czy też wysmuklić talię do modelowych 60 cm. Nie zawsze jednak wybrana dieta jest skuteczna i zdrowa dla organizmu. Zanim zatem odchudzanie zacznie się na dobre warto poznać opinie dietetyka, poszukać różnych możliwości, poznać zalety i wady dobrych diet odchudzających.

Poszukując dobrej diety można napotkać niezliczone ilości propozycji, z których każda jest polecana przez jej pomysłodawców i użytkowników. Ale z dietą jest tak jak z innymi elementami naszego życia, nie każda jest dobra dla każdego. Najlepszą metodą jest ustalenie diety indywidualnej, którą opracuje dla nas dietetyk z uwzględnieniem wszystkich potrzeb i możliwości naszego organizmu. Niestety wizyta u dietetyka kosztuje, a czasem takiego specjalisty nie ma w naszym zasięgu.

Poszukiwania dobrej diety warto zatem rozpocząć od sporządzenia listy własnych potrzeb, możliwości i przeciwwskazań. Inna dietę bowiem będzie mogła zastosować osoba w pełni zdrowa, a inną osoba chorująca na jakąś przewlekłą chorobę. Dietę mogą również wykluczać alergie, nietolerancja pokarmowa, możliwości finansowe.

Dobra dieta

Należy się również zastanowić czym jest dobra dieta i do czego powinna prowadzić? Czy tylko do wymarzonego rozmiaru sukienki? Dobra dieta to na pewno taka, która zapewni dostarczenie do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i nie doprowadzi do rozwoju jakiejkolwiek choroby. Dobra dieta, to dieta, która nałoży pewne zasady żywieniowe, ale nie doprowadzi do zbyt szybkiej utraty masy ciała. Dobra dieta powinna się również opierać o wskaźnik BMI – Body Mass Index (stosunek masy ciała do wzrostu). Współczynnik BMI określa bowiem stan wagi organizmu a zatem informuje o nadwadze i niedowadze niekorzystnej dla zdrowia.

Kiedy dieta będzie skuteczna? Kiedy stosująca ją osoba podejdzie do niej z rozwagą i powagą. Przede wszystkim trzeba być odpowiednio zmotywowanym. Nie zawsze bowiem chęć utraty kilku centymetrów w pasie jest wystarczająca do rezygnacji z kilku czekoladek po obiedzie. Właściwa motywacja to początek sukcesu, ponieważ jakiekolwiek odstępstwa od uprzednio przygotowanego planu mogą go zniszczyć całkowicie. Ponadto plan odchudzania musi być rozłożony w czasie i zakładać stopniowe zmiany w organizmie, które nie doprowadzą do popularnego efektu jo-jo. Zbytni pośpiech nie jest w diecie wskazany.

Dla organizmu człowieka bardzo ważna jest wartość energetyczna spożywanych posiłków. Dobra dieta powinna zatem brać pod uwagę wartości kaloryczne spożywanych produktów. Aby opracować taką dietą można posiłkować się tabelą kalorii, która umożliwia obliczenie owej wartości energetycznej. Dzięki tabelom kalorycznym można zastosować na przykład dietę 1000 kcal lub 2000 kcal. Pozwalają one również na ustalenie prawidłowych proporcji produktów w jadłospisie tzn. zgodnie z piramidą żywieniową 50% powinny stanowić produkty zbożowe, 30% tłuszcze roślinne, a 20% mięso i warzywa.

Przy dużej ilości dostępnych diet odchudzających bardzo często najlepszym rozwiązaniem okazuje się zmiana stylu życia. Wystarczy zrezygnować z nadmiernej ilości słodyczy, napojów słodzonych, zbyt tłustych i obfitych posiłków na rzecz wody, warzyw, owoców i produktów zawierających wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla naszego organizmu. Do utraty wagi może się również przyczynić częstotliwość posiłków, rezygnacja z podjadania i zbędnych nocnych przekąsek. Obwód pasa zmniejszy na pewno aktywności fizyczna, sport i świeże powietrze.

Szczupłym dla siebie

Utrata zbędnych kilogramów na pewno wpłynie na poprawę samopoczucia niejednej osoby, bowiem lżejsze ciało to więcej możliwości i więcej samozadowolenia. Należy jednak pamiętać, że wybór diety musi być przemyślany i nie może kierować się wyłącznie chęcią dorównania telewizyjnym wzorcom. Odchudzajmy się zawsze dla siebie a nie dla innych, bo chcemy być do nich podobni. Odchudzajmy się dla własnego zdrowia i zadowolenia, a wybrana dieta niech będzie szansą na zdrowe, pełne energii i wigoru długie życie.

O Redakcja

Serwis zdrowik.pl został stworzony, by dzielić się wiedzą i informacjami w temacie zdrowia i urody. Nasi redaktorzy przygotowują dla Was artykuły z należytą starannością w różnych zagadnieniach odnośnie zdrowia. Staramy się, aby prezentowana przez nas wiedza była na najwyższym poziomie i była zgodna z rzeczywistością.

Sprawdź także

Mężczyzna mierzący obwód brzucha

Jak motywować się do odchudzania? Mamy sprawdzone sposoby!

Odchudzanie to nie lada wyzwanie dla każdego z nas – to stwierdzenie jest banalne, ale …

Jeden komentarz

  1. dobra i skuteczna dieta to zdrowe żywienie i ruch. Trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego co jest nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i wszystko to dostarczać organizmowi. Można to zrobić bez pomocy dietetyka czy magicznych tabletek ktore nie działają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *