18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Psychologia - Jak radzić sobie z nagłym kryzysem w życiu?
Zmartwiona kobieta na drewnianym mostku

Jak radzić sobie z nagłym kryzysem w życiu?

Ktoś kiedyś powiedział, że życie jest jak tor wyścigowy – o jego wartości stanowią zakręty. Te życiowe zakręty to kryzysy, które spotykają każdego z nas. Choć trudno nam się z nimi pogodzić, każdy zgodziłby się pewnie, że bez nich nie bylibyśmy tym, kim dziś jesteśmy.

Kryzys to czas rozpaczy, próby naszego charakteru, często moment przełomowy, po którym nic nie jest już tak, jak dawniej. A mimo to, kiedy spojrzymy na niego z perspektywy czasu, stwierdzamy, że czegoś nas nauczył, pomógł odróżnić rzeczy ważne od pilnych i niezbędne od tych niepotrzebnych. Wartość, jaką niosą dla nas wydarzenia kryzysowe zależy jednak od tego, czy uda się nam z nich wyjść i zintegrować je z naszą osobą i światem wokół nas – innymi słowy, od tego, czy się z nimi pogodzimy. W przeciwnym wypadku, kryzys nie stanie się trampoliną od której odbijemy się w górę, ale kotwicą ciągnącą nas w dół… Jak temu zapobiec?

Akceptacja kryzysu

Pierwszym i być może najtrudniejszym elementem przejścia kryzysu jest samo zaakceptowanie jego faktu. Stanięcie oko w oko ze straszliwą prawdą, uznanie tego, co nas spotkało – odszedł od nas partner, straciliśmy pracę lub bliską osobę. Zupełnie naturalnym odruchem jest zaprzeczanie tej nagłej zmiany rzeczywistości. Wynika ono z niedowierzania, ale także szoku, w jakim znajduje się osoba dotknięta nieoczekiwanym, tragicznym wydarzeniem. Aby przywyknąć do nowego obrazu świata, z pewnością potrzeba czasu i ten czas należy sobie dać. Jego długość jest sprawą całkowicie indywidualną. Ważne, aby pozwolić sobie na „przyzwyczajenie się” do nowej sytuacji i nie wymagać od siebie w tym okresie zbyt wiele. Dobrze jest mieć świadomość, że szok, rozpacz, poczucie bezsensu i bezsilność to całkowicie normalna reakcja i nie należy jej w sobie tłumić. Kiedy je przetrwamy, będziemy mogli powoli uczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości.

Doświadczenie żałoby

Kolejnym ważnym elementem kryzysu jest pozwolenie sobie na doświadczenie żałoby. Choć jest to stan zazwyczaj kojarzony z czyjąś śmiercią, tak naprawdę żałoba towarzyszy nam przy okazji każdej straty – zdrady partnera, utraty pracy, domu czy zdrowia. Niektórzy wyznają pogląd, że najlepszym lekiem na złe samopoczucie jest zajęcie się pracą, żeby „nie myśleć”. Z punktu widzenia psychologii nie jest to jednak najszczęśliwsze rozwiązanie. Kryzys to taki czas w naszym życiu, kiedy powinniśmy się zatrzymać, zagłębić w nasze emocje i w ten sposób spotkać się z samym sobą. Nie będzie to możliwe, jeśli będziemy zagłuszać nasze uczucia pracą. Co więcej, tłumione emocje nie znikną, ale będą „czekać” na swój moment, np. najbliższe przykre doświadczenie, aby się ujawnić. Mogą też znaleźć sobie ujście w postaci dolegliwości somatycznych, np. przewlekłego bólu lub bezsenności. Oczywistym jest, że powrót do „normalnego” życia jest jak najbardziej wskazany, jednak warto z tym poczekać do momentu, kiedy najsilniejsze emocje opadną i będziemy gotowi, aby stawić czoła codziennym wyzwaniom.

Wsparcie bliskich osób

Nieocenione w radzeniu sobie z kryzysem jest wsparcie najbliższych – partnera, rodziny i przyjaciół. Ważne, aby odciążyli nas oni w naszych rutynowych obowiązkach i pozwolili na spokojne pogodzenie się z nową, nieoczekiwaną sytuacją. Często nasi bliscy chcą nam pomóc, ale nie do końca wiedzą jak, co może być źródłem „życzliwej nadgorliwości” bądź zakłopotania. Warto mówić im wprost czego potrzebujemy – zrobienia zakupów, pomocy przy dzieciach czy też wsparcia finansowego. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Dzięki wsparciu terapeuty kryzys stanie się dla nas doświadczeniem, z którego będziemy mogli czerpać siły na przyszłość. Będzie źródłem wiedzy o nas samych i pozwoli nam dojrzeć.

Artykuł napisany dzięki współpracy z Pracownią Psychorozwoju Izabeli Kielczyk.

O Redakcja

Serwis zdrowik.pl został stworzony, by dzielić się wiedzą i informacjami w temacie zdrowia i urody. Nasi redaktorzy przygotowują dla Was artykuły z należytą starannością w różnych zagadnieniach odnośnie zdrowia. Staramy się, aby prezentowana przez nas wiedza była na najwyższym poziomie i była zgodna z rzeczywistością.

Sprawdź także

Mężczyzna mierzący obwód brzucha

Jak motywować się do odchudzania? Mamy sprawdzone sposoby!

Odchudzanie to nie lada wyzwanie dla każdego z nas – to stwierdzenie jest banalne, ale …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *