18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Zdrowie - Bezpieczne opalanie – przygotuj się!
Ludzie na brazylijskiej plaży

Bezpieczne opalanie – przygotuj się!

Pierwsze tygodnie pięknej pogody to doskonała okazja do planowania wakacyjnych wyjazdów. Wiesz już gdzie wypoczniesz podczas urlopu? Niezależnie od miejsca, w którym się znajdziesz, będziesz narażona na działanie promieni słonecznych. Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz plażowanie lub górskie wędrówki? Które filtry przeciwsłoneczne są najlepsze? Sprawdź!

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Wyróżniamy trzy grupy filtrów przeciwsłonecznych: fizyczne, chemiczne i naturalne, przy czym warto wspomnieć, że filtry fizyczne również zawierają składniki pochodzenia naturalnego. Skąd więc pojęcie filtry naturalne? W ten sposób określa się zwyczajowo substancje promieniochronne oparte o wyciągi roślinne, podobne do tych, które znajdziemy się w kosmetykach ekologicznych.

Filtry fizyczne

Filtry fizyczne to tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Oba składniki są minerałami, które swoje działanie opierają na podstawowych zjawiskach fizycznych: odbicia i rozpraszania światła. Mówiąc najprościej, filtry fizyczne tworzą na powierzchni skóry ochronna warstewkę, która niczym lustro odbija promienie słoneczne. Ze względu na swoje naturalne pochodzenie, tlenek cynku i dwutlenek tytanu są bezpieczne dla każdego rodzaju skóry. Mogą je stosować małe dzieci, alergicy i osoby z bardzo wrażliwą skórą. Niestety mają one jedną wadę – pozostawiają na powierzchni skóry delikatną białą poświatę i dość często musimy powtarzać aplikację. Z racji tego, że działają one wyłącznie na powierzchni skóry, bardzo szybko z niej znikają. Jeśli kąpiemy się w wodzie lub intensywnie pocimy, np. podczas gry w siatkówkę plażową, filtr będzie nas chronił tylko przez kilkanaście minut.

Filtry chemiczne

Filtry chemiczne to sztucznie wytwarzane substancje, które przenikają do górnych warstw naskórka i zamieniają szkodliwe promieniowanie UV na zdecydowanie mniej groźną dla skóry energię cieplną. W przypadku osób ze zdrową skórą, filtry chemiczne są całkowicie bezpieczne. Problem może pojawić się w przypadku skóry dziecka lub delikatnej cery wrażliwej i alergicznej. Zbyt duża dawka ciepła wyzwolonego w trakcie reakcji chemicznych może podrażnić mniej oporną skórę. Przykłady filtrów chemicznych: Mexoryl, Tinosorb, Parsol.

Filtry naturalne

Filtry naturalne to mieszaniny wyciągów roślinnych, które oprócz właściwości nawilżających i odżywczych dodatkowo zapewniają nam delikatną ochronę przed słońcem. Filtry naturalne polecane są osobom, które nie tolerują filtrów chemicznych oraz zwolennikom ekologicznego trybu życia. Ich zasadniczą wadą jest niski stopień ochrony. Filtry naturalne doskonale sprawdzą się na krótkim spacerze, ale przy wielogodzinnym plażowaniu nie zagwarantują Ci skutecznej ochrony przed słońcem. Do filtrów naturalnych zaliczamy m.in.: aloes, olej sezamowy, oczar wirginijski, olej z awokado, masło kakaowe, olej z orzechów laskowych, masło shea i olej z orzecha włoskiego.

Jak stosować kosmetyki z filtrem?

Zastanawiałaś się kiedyś który krem z filtrem wybrać? Co oznacza tajemniczy skrót SPF? Na kremach z filtrem przeciwsłonecznym znajdziesz rozmaite oznaczenia, które informują o stopniu i zakresie ochrony przed szkodliwym promieniowaniem. Wyraża się je wartością liczbową, np. SPF 15 lub 30. Sun protection factor (SPF) 15 oznacza, że po aplikacji kremu możesz opalać się bezpiecznie aż 15 razy dłużej niż nie stosując żadnego kosmetyku. Dlaczego warto wybierać mocniejsze filtry? Im wyższy wskaźnik SPF, tym więcej szkodliwego promieniowania zostanie zneutralizowane. Najlepszą ochronę gwarantuje kosmetyk ze wskaźnikiem SPF 50 – produkt chroni przed ok. 98% szkodliwego ultrafioletu.

Wielu osobom wydaję się, że nałożenie kosmetyku z filtrem ochroni skórę przez cały dzień. Nic bardziej mylnego! Krem przeciwsłoneczny należy aplikować grubą warstwą, przynajmniej co dwie godziny. Jeśli opalaniu towarzyszy wysiłek fizyczny lub kąpiel, powinnaś nakładać kosmetyk po każdej tego rodzaju aktywności. Pamiętaj, że filtry są skuteczne, tylko jeśli nałożysz na skórę odpowiednio grubą warstwę preparatu.

Z ochroną skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania UV jest tak, jak z bieganiem czy przestrzeganiem diety. Tylko samodyscyplina i systematyczność jest w stanie zagwarantować nam wymierne rezultaty w postaci gładkiej i zdrowej skóry!

O Anna Wydra-Nazimek

Anna Wydra-Nazimek jest absolwentką studiów licencjackich i magisterskich na kierunku Kosmetologia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Na przestrzeni lat współpracowała z licznymi firmami kosmetycznymi oraz serwisami i portalami z branży kosmetycznej, pisząc artykuły branżowe, wprowadzając marki kosmetyków na rynek. W firmie Guarana Group była także managerem ds. marketingu.

Obecnie członek Rady Naukowej Polskiego Stowarzyszenia Kosmetologii i Medycyny Estetycznej, nauczyciel kosmetyki w szkołach policealnych. Chętnie dzieli się wiedzą nie tylko z początkującymi adeptami kosmetyki, ale również ze wszystkimi kobietami, które potrzebują porad w zakresie pielęgnacji urody. Zawodowo zajmuje się tworzeniem tekstów reklamowych dla firm działających w branży kosmetycznej oraz prowadzeniem szkoleń o tematyce kosmetycznej.

W wolnej chwili Anna spędza czas nad dobrą książką oraz szuka informacji związanych z historią kosmetologi.

Sprawdź także

Kobieta, profil na słońcu

Do czego prowadzi nieodpowiednia pielęgnacja błony śluzowej nosa?

Nos, wraz z całą swoją wewnętrzną strukturą, stanowi początek dróg oddechowych i to od niego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *