18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Zdrowie - Czy tabletki przeciwbólowe mogą zaszkodzić?

Czy tabletki przeciwbólowe mogą zaszkodzić?

Pobolewanie głowy, przeziębienie, ból menstruacyjny, uczucie rwących nóg… Liczyłeś kiedyś ile tabletek przeciwbólowych przyjmujesz miesięcznie? Wynik może Cię naprawdę zaskoczyć. Tymczasem  ich zażywanie, podobnie jak w przypadku każdego innego leku, ma swoje konsekwencje.

Co powinieneś wiedzieć?

Według statystyk po leki przeciwbólowe częściej sięgają kobiety. Większość z nich nie zna podstawowych zasad bezpiecznego przyjmowania preparatów analgetycznych. Nie jest również świadomych działań niepożądanych, które mogą wykazywać.

Leki przeciwbólowe dzielone są na dwie grupy. Pierwsza z nich to substancje opioidowe, takie jak kodeina i morfina. Stosowane są w zwalczaniu silnego bólu, m.in. po operacji lub u pacjentów onkologicznych. Drugie – leki nieopioidowe – znalazły zastosowanie w uśmierzaniu bólu o słabszym nasileniu. Część z nich, a dokładniej niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jest dostępnych bez recepty. Co więcej można kupić je praktycznie wszędzie. Nie tylko w aptekach, ale także na stacjach benzynowych, w kioskach i marketach.

Czy mogą zaszkodzić?

Wszechobecna dostępność leków przeciwbólowych nie jest korzystnym zjawiskiem. Coraz łatwiej je kupić i bez większego zastanowienia zażyć. Czytałeś kiedyś listę działań niepożądanych preparatu, po który sięgasz, gdy tylko zaczyna boleć Cię głowa? Znajdziesz tam cały wykaz efektów, które mogą pojawić w wyniku przewlekłego stosowania, a czasami nawet jednokrotnego zażycia.

Działanie wspomnianych wcześniej niesteroidowych leków przeciwzapalnych polega na hamowaniu wytwarzaniu enzymu, który odpowiedzialny jest za odczuwanie bólu. Do NLPZ zaliczane są powszechnie stosowane substancje przeciwbólowe – naproksen, diklofenak, paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy.

Oprócz pożądanego działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego wymienione substancje wykazują również działanie toksyczne – uszkadzają nerki, wątrobę, przewód pokarmowy i komórki nerwowe. To jeszcze nie wszystko. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą wchodzić w interakcje z innymi przyjmowanymi przez Ciebie lekami (nasilając lub hamując ich działanie), a także wywoływać uczulenia.

Jednym z najczęstszych efektów ubocznych, które powodują, są uszkodzenia błony śluzowej żołądka, zwiększające ryzyko powstawania wrzodów. Właśnie dlatego zażywanie tabletek przeciwbólowych może skutkować nudnościami, pobolewaniem nadbrzusza, a w poważniejszych przypadkach krwawieniami z przewodu pokarmowego.

Uszkodzenia nerek wynikające ze stosowania tych leków zdarzają się rzadko, ale mają poważne skutki. Z kolei zmiany w wątrobie dotyczą zwykle osób zażywających inne leki i spożywających większe ilości alkoholu. Kwas acetylosalicylowy ma wyjątkowo szkodliwe działanie na komórki wątrobowe u młodych osób. Stosowany u dzieci i młodzieży przed 18 rokiem życie stwarza ryzyko wystąpienia Zespołu Rey’a – ciężkiego stłuszczenia wątroby, którego śmiertelność szacuje się na blisko 50%.

Kwas acetylosalicylowy może również uszkodzić narząd słuchu, co przejawia się szumami i piskiem w uszach, uczuciem „zatkanego” ucha i pogorszeniem słuchu.

Udowodniono, że stosowanie NLPZ zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego, może wywołać skurcz oskrzeli (tzw. „astmę aspirynową”) oraz zmniejszać krzepliwość krwi, czyli nasilać prawdopodobieństwo wystąpienia krwotoków.

Uważaj na interakcje

Interakcje leków to nic innego jak wzajemne oddziaływanie na siebie co najmniej 2 różnych substancji. Ich skutkiem może być nasilenie lub osłabienie działania substancji leczniczych oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Powszechnie zażywane leki przeciwbólowe wchodzą w interakcje z wieloma preparatami. Dlatego też każda osoba przyjmująca przewlekle leki powinna uzyskać dokładną informację od lekarza na temat innych substancji leczniczych, które może z nimi przyjmować, a także których kategorycznie ma unikać.

Przykładowo, odradza się łączenie NLPZ z lekami hamującymi krzepnięcie krwi (np. warfaryną). Taka kombinacja znacznie zwiększa ryzyko krwawień. Jednoczesne zażywanie niektórych leków przeciwbólowych i obniżających stężenie glukozy we krwi może spowodować niedocukrzenie. Szkodliwe jest także łączenie preparatów przeciwbólowych z lekami przeciwdrgawkowymi i stosowanymi w depresji.

Interakcje mogą również dotyczyć leków ziołowych. Stosowanie wyciągów z jeżówki (popularny składnik leków poprawiających odporność) i paracetamolu jednocześnie może powodować poważne uszkodzenia wątroby. Z kolei kuracja z miłorzębem japońskim nasila szkodliwe działanie NLPZ na żołądek.

Pamiętaj również, że niedopuszczalne jest jednoczesne przyjmowanie różnych leków przeciwbólowych na własną rękę. Pod wieloma nazwami handlowymi kryją się często te same substancje lecznicze. Skutkiem ich łączenia może być przedawkowanie, a co za tym idzie nasilenie toksycznego działania. Równie szkodliwe jest samodzielne łączenie preparatów o różnym składzie. Jednoczesne przyjmowanie więcej niż jednego niesteroidowego leku przeciwzapalnego może wiązać z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Przemyśl, zanim połkniesz

Uciążliwy ból, który zaburza normalne funkcjonowanie trzeba leczyć. Jeżeli jednak nie jest bardzo dokuczliwy, warto spróbować różnych metod jego zwalczania. Gdy zacznie boleć Cię głowa, najpierw pomyśl o oderwania wzroku od laptopa, krótkiej drzemce czy chłodzącej maści.

Pamiętaj też, że tabletki przeciwbólowe to tylko sposób na złagodzenie dolegliwości, a nie wyleczenie choroby. Ich zażywanie pozwoli Ci odczuć ulgę, ale nie będzie miało wpływu na przebieg choroby. Ponadto bardzo łatwo się od nich uzależnić. Z czasem po tabletki przeciwbólowe sięga się coraz częściej, a coraz rzadziej zastanawia czy ich zażycie jest na pewno konieczne.

Bezpieczne zażywanie leków przeciwbólowych

Pamiętaj o kilku zasadach bezpiecznego stosowania leków przeciwbólowych:

  • Nie zażywaj jednocześnie różnych leków przeciwbólowych.
  • Nigdy nie przekraczaj maksymalnej dawki leku, określonej na opakowaniu.
  • Przed zażyciem leku dokładnie przeczytaj ulotkę, a szczególnie zwróć uwagę na przeciwwskazania do stosowania.
  • Regularnie sprawdzaj datę ważności leku.
  • Jeżeli jesteś w ciąży, karmisz piersią, chorujesz przewlekle, stosujesz inne leki lub preparaty ziołowe, zapytaj lekarza, które leki przeciwbólowe są dla Ciebie bezpieczne.
  • Leki przyjmuj po posiłku i popijaj szklanką wody.
  • Unikaj spożywania grejpfruta i jego przetworów w czasie zażywania leków.
  • Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz zwrócić się o poradę do lekarza lub farmaceuty.

O Joanna Chudzicka

Joanna Chudzicka jest absolwentką Wydziału Lekarskiego II Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Dotychczasowe doświadczenie zdobyła w trakcie licznych praktyk w szpitalach oraz poradniach specjalistycznych. W przeszłości uczestnik i koordynator międzynarodowego projektu Nutrition Day. Brała także udział w pracach nad aplikacją mobilną "Wiesz co jesz".

Obecnie jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Ponadto bierze udział w polsko-szwajcarskim projekcie, którego celem jest edukacja żywieniowa konsumentów. Redaktor portali internetowych.

Prywatnie miłośniczka podróży i turystyki górskiej. Ostatnie wakacje spędziła w Albanii. W najbliższym czasie planuje odwiedzić Armenię i Gruzję.

Sprawdź także

Kobieta, profil na słońcu

Do czego prowadzi nieodpowiednia pielęgnacja błony śluzowej nosa?

Nos, wraz z całą swoją wewnętrzną strukturą, stanowi początek dróg oddechowych i to od niego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *