18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Zdrowie - Konsekwencje noszenia zbyt słabych okularów
Okulary

Konsekwencje noszenia zbyt słabych okularów

Wady wzroku stanowią coraz bardziej powszechny problem, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Na taki stan rzeczy wpływa między innymi współczesny tryb życia, spędzanie coraz większej ilości czasu przed komputerem i ograniczenie aktywności na otwartych przestrzeniach, które pozwalają oku ćwiczyć się w patrzeniu w dal i… relaksować.

Wciąż dużą popularnością cieszy się fałszywe przekonanie, że należy odwlekać moment sięgnięcia po okulary, aby nie „rozleniwiać” oka. Specjaliści ostrzegają, że jest to mit, a nienoszenie okularów lub sięganie po szkła o zbyt słabej mocy nie niesie żadnego pożytku – przekonuje ekspert z Zakładu Optycznego Joanna Trzcinowicz.

Okulary a pogłębianie się wady wzroku

Nie jest prawdą, że decydując się na zakup i noszenie pierwszych okularów przyspieszamy rozwój wady wzroku. Mechanizm pogarszania się widzenia jest niezależny od noszenia okularów – pod warunkiem, że są one dobrze dobrane. Właściwe dla danej wady soczewki korygujące poprawiają ostrość widzenia w czasie noszenia okularów, nie wywołują natomiast trwałych zmian w strukturze oka. Postępowanie wady jest procesem zupełnie niezwiązanym z faktem korzystania z tej pomocy.

Czym grozi noszenie za słabych okularów

Zarówno całkowita rezygnacja z okularów, jak noszenie szkieł o niewystarczającej mocy grozi pojawieniem się nieprzyjemnych, a czasem niebezpiecznych objawów. Najczęściej spotykanym problemem są bóle głowy i nowe zaburzenia w odbiorze obrazu. Oczy automatycznie próbują dostosować się do warunków, dlatego w przypadku za słabych szkieł często mrużymy powieki i wysilamy wzrok. Efektem takiego ciągłego wysiłku oczu jest ich przemęczenie i ból, nie mówiąc już o powstających przy okazji nieestetycznych zmarszczkach.

Nieodwracalne skutki noszenia za słabych okularów

Najnowsze badania naukowe dowodzą, że noszenie szkieł o zbyt słabej mocy może poważnie uszkadzać wzrok i zwiększać ryzyko ślepoty. Wada wzroku polega na niewłaściwym ogniskowaniu obrazu: przed lub za siatkówką, co wynika z anatomii oka, różnej u każdego człowieka. Rolą soczewek jest ogniskowanie obrazu we właściwym miejscu, a więc dokładnie na siatkówce. Jeżeli soczewki powodują skupianie obrazu w jeszcze innym miejscu, oko będzie próbowało dostosować się do tych odmiennych warunków, czego efektem jest nie tylko zmęczenie, ból i pogłębianie wady, ale w dalszej perspektywie nawet wystąpienie jaskry, retinopatii, czy odklejenia siatkówki.

Jak widać, rezultaty noszenia za słabych okularów mogą nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Dlatego podczas wyboru okularów powinniśmy kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Niedopuszczalne jest kupowanie okularów do czytania w supermarkecie, czy na bazarze. Nie najlepszym rozwiązaniem jest też sięganie po okulary dostępne w aptekach bez recepty. Gwarancją poprawy widzenia i bezpieczeństwa naszego wzroku oraz samych oczu jako narządu, jest specjalistyczne badanie lekarskie, wykonane przez doświadczonego okulistę i zakup okularów w sprawdzonym zakładzie optycznym.

O Redakcja

Serwis zdrowik.pl został stworzony, by dzielić się wiedzą i informacjami w temacie zdrowia i urody. Nasi redaktorzy przygotowują dla Was artykuły z należytą starannością w różnych zagadnieniach odnośnie zdrowia. Staramy się, aby prezentowana przez nas wiedza była na najwyższym poziomie i była zgodna z rzeczywistością.

Sprawdź także

Kobieta, profil na słońcu

Do czego prowadzi nieodpowiednia pielęgnacja błony śluzowej nosa?

Nos, wraz z całą swoją wewnętrzną strukturą, stanowi początek dróg oddechowych i to od niego …

2 komentarze

  1. Czy znana jest komuś podobna sytuacja:
    Pierwsze okulary korekcyjne. Dobrane -0.5 na L i R bez cylindrów. Choć pomiar wykazywał zwykle więcej. W zależności w jakich warunkach i przy jakim zmęczeniu od -0.5 do -1.25 w różnych konfiguracjach. Pierwsze 3 miesiące chodzenia w tych -0.5: widoczność ultra HD czułem się jak robot, wszystko takie wyraźne, znaki drogowe widziałem z daleka. No i za jakieś kilka miesięcy… zauważam, że literki na pasku w TV coraz gorzej widać, znaki drogowe i tablice rejestracyjne samochodów lekko się rozmazują… Mój optyk upiera się, że wszystko jest dobrze, a ja mrużę oczy w okularach przez TV i jak prowadzę samochód. Ponowne badanie w gabinecie i wygląda, że powinienem widzieć dobrze w -0.5 ale tak nie jest. Wyjątkiem są bardzo jasne słoneczne dni. Czy możliwe jest, że oczy z „rozpędu” widziały lepiej na początku ale jak przyzwyczaiły się do okularów to odpuściły i teraz wyszła mo faktyczna, docelowa wada? I nic tylko zmienić okulary na mocniejsze?

    • Może warto w takim wypadku zasięgnąć opinii innego optyka lub udać się do okulisty, który ma szersze możliwości diagnostyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *