18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Zdrowie - Ortodoncja – sprawdzona recepta na proste zęby!
Aparat na zęby

Ortodoncja – sprawdzona recepta na proste zęby!

Piękne zęby to nasza najlepsza wizytówka. Powinny być białe, lśniące i proste – wtedy możemy uśmiechać się szeroko i bez skrępowania. Jeśli natura nie obdarowała Cię naturalnie prostymi, równymi zębami – nic straconego! Wystarczy skorzystać ze zdobyczy nowoczesnej ortodoncji jaką jest aparat ortodontyczny.

Kiedy należy skorzystać z usług ortodonty?

Aparaty ortodontyczne to najlepsza i najskuteczniejsza znana obecnie metoda leczenia wad zgryzu, a szeroki wybór ich rodzajów gwarantuje, że każdy znajdzie model spełniający jego potrzeby. Z usług ortodonty warto skorzystać zawsze, gdy nasz uśmiech jest niedoskonały. Wskazaniami do noszenia aparatu ortodontycznego są między innymi:

 • krzywo osadzone zęby w szczęce u osoby dorosłej lub dziecka, zbyt szeroko rozstawione lub zbyt wąsko (nachodzą na siebie);
 • nadmiernie wysunięta lub cofnięta broda;
 • asymetria rysów twarzy – do częstych jej przyczyn należą właśnie wady zgryzu;
 • nieprawidłowe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci lub ołówków mogą mieć wpływ na powstawanie wad zgryzu, zwłaszcza u dzieci;
 • wady wymowy – wynikać mogą właśnie z wad zgryzu;
 • oddychanie ustami lub stale otwarte usta;
 • u dzieci wskazaniem do konsultacji ortodontycznej jest także zbyt wczesna utrata zębów mlecznych np. w następstwie próchnicy.

Zaznaczyć należy, że na leczenie ortodontyczne mogą zdecydować się pacjenci w każdym wieku. Oczywiście, wady korygować należy już u dzieci i młodzieży, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by aparat ortodontyczny nosiły osoby w wieku dojrzałym.

Powody, dla których warto zdecydować się na aparat ortodontyczny

Aparat na zębach
Aparat na zębach.

Leczenie wad zgryzu to nie tylko kwestia estetyczna. I choć jest ona bardzo istotna dla naszego wyglądu, dobrego samopoczucia i ma pozytywny wpływ na naszą pewność siebie, to jednak zaniechanie leczenia może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Należą do nich:

 • poważnie utrudnione przeżuwanie pokarmów, które w efekcie może doprowadzić do problemów pokarmowych;
 • niewyraźna mowa, seplenienie;
 • szybsze ścieranie się i niszczenie zębów;
 • pomiędzy mocno ściśniętymi zębami łatwiej gromadzą się resztki pokarmów, które trudno jest usunąć – może to być przyczyną pojawienia się próchnicy i ubytków.

Aby więc skutecznie dbać o swoje zęby, należy dołożyć wszelkich starań, by były one nie tylko czyste, ale także proste i równe. W tym przypadku nieoceniona staje się konsultacja z profesjonalnym ortodontą, a takiego też znajdziesz tutaj. Specjaliści wykorzystując innowacyjne metody i nowoczesny sprzęt są w stanie w szybkim tempie przywrócić piękny wygląd zębów.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie ortodontyczne to proces wieloetapowy i skomplikowany, a liczba koniecznych do jego zakończenia wizyt jest niemożliwa do określenia. Pierwszą wizytę stanowi wizyta konsultacyjna, na której lekarz ortodonta zbada dokładnie zęby pacjenta i określi ewentualną wadę zgryzu. Następnie opracuje plan leczenia i dokona jego wstępnej wyceny. Ostateczna decyzja dotycząca leczenia wady zgryzu i rodzaju aparatu ortodontycznego zawsze należeć będzie do pacjenta. Po wykonaniu zdjęcia RTG jamy ustnej i uzgodnieniu szczegółów leczenia dla pacjenta przygotowywany jest aparat ortodontyczny. W zależności od jego rodzaju oraz stopnia wady, pacjent będzie musiał zgłaszać się do ortodonty na wizyty kontrolne.

Budowa i rodzaje aparatów ortodontycznych

Obecnie stosowane są dwa rodzaje aparatów ortodontycznych: ruchomy, czyli zdejmowany, oraz aparat stały. Ruchomy aparat ortodontyczny stosowany jest zwłaszcza w przypadku leczenia wad zgryzu u dzieci i daje pacjentowi możliwość regulacji czasu noszenia aparatu. Zwykle zakładane są na noc, a na dzień zdejmowane. Natomiast aparat stały jest dedykowany tylko dorosłym. Raz założony, pozostaje na zębach pacjenta przez cały okres leczenia. Zdejmuje go lekarz ortodonta po upewnieniu się, że leczenie odniosło założony efekt.

Proste zęby
Proste zęby.

Każdy aparat ortodontyczny zbudowany jest z trzech rodzajów elementów:

 • zamki – czyli metalowe lub ceramiczne płytki, które bezpośrednio przylegają do powierzchni zębów pacjenta;
 • ligatury – to elastyczne elementy będące łącznikami pomiędzy poszczególnymi zamkami i łukami. Podlegają wymianie na nowe przy każdej wizycie kontrolnej;
 • łuki – to także elementy wymieniane na wizytach kontrolnych. Ich zadaniem jest aktywne, choć powolne, przesuwanie zębów na właściwe dla nich miejsce dzięki odpowiedniemu naprężeniu.

Nieco inaczej zbudowane są stałe aparaty ortodontyczne, w których występują akrylowe płytki oraz druty i dodatkowe śruby oraz sprężyny.

Rodzaj dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta

Obecnie wielką popularnością cieszą się tzw. aparaty lingwalne, czyli mocowane na wewnętrznej powierzchni zębów pacjenta. Pozostają one niezauważalne dla osób postronnych i zapewniają maksimum dyskrecji. To idealne rozwiązanie dla osób aktywnych zawodowo, które zawsze muszą wyglądać nieskazitelnie i profesjonalnie. Ogromny wybór wzorów, kolorów zamków i ligatur pozwala każdemu z pacjentów wybrać aparat ortodontyczny odpowiadający jego oczekiwaniom. Warto zwrócić uwagę na aparaty w wersji mini oraz o ceramicznych zamkach, których kolor jest dopasowany do barwy zębów pacjenta.

Ortodoncja to nowoczesna, skuteczna i bezpieczna forma leczenia wszystkich wad zgryzu. Jeśli więc Twój uśmiech nie jest idealny, wybierz się na konsultację do ortodonty, który pomoże Ci dopasować idealny aparat i zyskać równe, proste zęby.

O Redakcja

Serwis zdrowik.pl został stworzony, by dzielić się wiedzą i informacjami w temacie zdrowia i urody. Nasi redaktorzy przygotowują dla Was artykuły z należytą starannością w różnych zagadnieniach odnośnie zdrowia. Staramy się, aby prezentowana przez nas wiedza była na najwyższym poziomie i była zgodna z rzeczywistością.

Sprawdź także

Kobieta, profil na słońcu

Do czego prowadzi nieodpowiednia pielęgnacja błony śluzowej nosa?

Nos, wraz z całą swoją wewnętrzną strukturą, stanowi początek dróg oddechowych i to od niego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *