18 września 2018
Ogłoszenie
Strona główna - Psychologia - Ostrzeżenie przed nadużywaniem leków
Garść leków

Ostrzeżenie przed nadużywaniem leków

Od wielu lat słyszymy, że Amerykanie to lekomani, bez paracetamolu czy prozacu nie potrafią funkcjonować. Długo uważaliśmy że nas, Polaków ten problem nie dotyczy, bo uzależnionym można być od alkoholu a nie od leków, które przecież mają pomagać, nie szkodzić. Niestety, z uwagi na łatwą dostępność do leków o wysokim potencjale uzależniania, lekomania staje się problemem coraz większej ilości Polaków.

Nadużywamy wielu różnych rodzajów leków. Jako najczęstszy można wymienić paracetamol, wykazujący działanie przeciwbólowe. W chęci zwalczania bólu nie ma nic złego i jeśli naprawdę potrzebujemy takiego leku należy śmiało po niego sięgnąć. Jednak zażywanie paracetamolu codziennie, oraz częste przyjmowanie go z alkoholem może prowadzić do marskości wątroby, która jest bardzo poważną chorobą. Na szczęście nie da się od niego uzależnić i po jego odstawieniu nie wystąpi zespół odstawienny. Dlatego warto przemyśleć w jakich sytuacjach i jak często przyjmujemy paracetamol po czym skonsultować się z lekarzem rodzinnym, czy aby nie przekraczamy dopuszczalnych dawek. Podobnie jest z wieloma lekami które przyjmujemy w nadmiarze.

Niebezpieczne i uzależniające leki

Dużo większy problem stanowią leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, wydawane tylko na receptę. Najniebezpieczniejszymi tego typu lekami są leki z grupy benzodiazepin. Substancje te mają działanie przeciwlękowe, uspokajające, nasenne i miorelaksacyjne, czyli zmniejszające napięcie mięśni. Mają szybki czas działania, są chętnie przyjmowane przez pacjentów i nie mają poważnych przeciwwskazań. To dlatego lekarze rodzinni tak często je przepisują. Leki te, same w sobie nie są niebezpieczne. W doraźnym, objawowym leczeniu napadów lęku, ogromnego stresu czy jednorazowej bezsenności są świetnym rozwiązaniem. Niestety, nie każdy lekarz pamięta o tym, że przyjmowanie tych leków dłużej niż 2-4 tygodni może prowadzić do uzależnienia. Co więcej, przyjmowanie benzodiazepin nasennych dłużej niż 2 tygodnie skutkuje poważnymi zaburzeniami snu, ponieważ hamują one fazę snu REM, czyli tę, w czasie której wypoczywamy.

Rzecz jasna, nie każdy kto przyjmuje benzodiazepiny dłużej niż 4 tygodnie jest uzależniony. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka objawów alarmowych. Najłatwiej rozpoznawalnym jest zespół abstynencyjny, który pojawia się po 2-3 dniach od przerwania przyjmowania leku. Objawia się nasilonym lękiem, niepokojem, długo utrzymującym się nastrojem depresyjnym, niewyraźną mową, drżeniem rąk, znacznymi problemami z koncentracją czy zapamiętywaniem, nadwrażliwością na światło. Znamienne jest ustąpienie tych objawów po przyjęciu leku. Kolejną rzeczą, która może nas zaalarmować jest poświęcanie znacznej ilości czasu na zdobycie pożądanych leków. Pacjenci uzależnieni chodzą od lekarza do lekarza, każdemu opowiadając wymyślne historyjki, błagając lub grożąc, byle tylko dostać receptę. Objawem głębokiego uzależnienia jest poświęcanie swojej uwagi głównie na zdobywanie leków i przyjmowanie ich, zaniedbując przez to rodzinę i obowiązki.

Leki nasenne wywołujące euforię

Aby zapobiec skutkom ubocznym przyjmowania benzodiazepin w leczeniu bezsenności na rynek zostały wprowadzone leki o podobnym mechanizmie działania, takie jak zolpidem czy zopiklon, które miały nie mieć potencjału uzależniającego. Okazało się jednak, iż leki te działały nie tylko nasennie, ale też euforyzująco, co spowodowało, że wielu pacjentów zaczęło je przyjmować w dzień. U takich pacjentów rozwijała się tolerancja, co powodowało, że musieli przyjmować coraz większe dawki aby uzyskać ten sam efekt, niekiedy dochodząc do kilkudziesięciu tabletek dziennie. W ten sposób rozwinęło się u nich uzależnienie.

W przypadku podejrzenia uzależnienia najlepszą drogą postępowania jest udanie się do lekarza. Niektóre ośrodki leczenia uzależnień, takie jak Versusmed, udzielają bezpłatnych konsultacji telefonicznych lub drogą internetową. Warto skorzystać z takiej szybkiej opcji porady, gdy widzimy u siebie lub u bliskiego problem. Leczenie tego typu uzależnień nie jest łatwe. Problemy z koncentracją i snem powodują znaczną frustrację pacjentów i częsty powrót do uzależnienia zanim leczenie dobiegło końca. Terapia polega na stopniowym odstawianiu leków, od których pacjent był uzależniony oraz psychoterapii. Niekiedy, na przykład w przypadku występowania lęku uogólnionego lub napadowego, konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego lekami z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny.

Należy pamiętać, że uzależnienie od leków jest równie poważne jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków i wymaga pomocy specjalisty. Ponieważ tego typu uzależnienia są już dobrze poznane a problem jest coraz powszechniejszy, specjaliści mają wiedzę i doświadczenie jak skutecznie z niego wyjść. Jedyne co jest potrzebne to dobra wola chorego.

O Redakcja

Serwis zdrowik.pl został stworzony, by dzielić się wiedzą i informacjami w temacie zdrowia i urody. Nasi redaktorzy przygotowują dla Was artykuły z należytą starannością w różnych zagadnieniach odnośnie zdrowia. Staramy się, aby prezentowana przez nas wiedza była na najwyższym poziomie i była zgodna z rzeczywistością.

Sprawdź także

Kobieta, profil na słońcu

Do czego prowadzi nieodpowiednia pielęgnacja błony śluzowej nosa?

Nos, wraz z całą swoją wewnętrzną strukturą, stanowi początek dróg oddechowych i to od niego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *