21 sierpnia 2019
Ogłoszenie
Strona główna - Uroda - Higiena - Kąpiel dziecka i matki – zadbaj o bezpieczne płyny do kąpieli na każdym etapie rozwoju dziecka
Dziecko w wannie z pianą

Kąpiel dziecka i matki – zadbaj o bezpieczne płyny do kąpieli na każdym etapie rozwoju dziecka

Wspólna kąpiel to bardzo miłe przeżycie, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Czas spędzony razem w wannie pozwala umocnić więź, buduje poczucie bliskości, pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, wzmacnia jego zmysł dotyku, a także umożliwia mu obycie się z nagością. Dowiedz się, kiedy i jak kąpać się z maluszkiem, a także, po jakie płyny do kąpieli sięgnąć, by zapewnić najlepszą pielęgnację jego delikatnej skórze.

Zalety wspólnych kąpieli

Maluchy uwielbiają ciepłe kąpiele! Niemowlakom przypominają one czasy, gdy znajdowały się w brzuchu mamy, otoczone z każdej strony przez wody płodowe. Dla nieco większych dzieci są one okazją do relaksu i zabawy. Niezwykle miłym przeżyciem dla każdego malucha może być kąpiel wraz z mamą. Będąc w wannie wypełnionej ciepłą wodą, może on czuć dotyk Twojej skóry, słyszeć bicie serca i Twój głos, może się do Ciebie przytulić. Tak wiele pozytywnych doznać sprawia, że dziecko czuje się odprężone, bezpieczne, kochane i szczęśliwe.

Przebywanie w wannie z mamą (lub tatą), pozwala maluszkowi w naturalny sposób oswoić się z ich ciałami i nagością. Dzieci, które w pierwszym okresie życia mogły obserwować ciała swoich rodziców, w przyszłości traktują nagość jako coś normalnego i naturalnego, dzięki czemu nie wstydzą się swojego ciała.

Kiedy pierwsza kąpiel z dzieckiem?

Pierwsza kąpiel dziecka może odbyć się po tym, gdy jego pępuszek będzie już całkowicie wygojony. Do czasu, kiedy mama zakończy okres połogu, z maluchem może kąpać się tata. W późniejszym okresie nie ma przeciwwskazań, by to mama spędzała czas z dzieckiem w wannie.

Na wspólną kąpiel z dzieckiem warto zdecydować się, gdy możesz spędzić w wannie więcej czasu, gdy nigdzie się nie spieszysz – na przykład w weekendy. Dla malucha będzie to ciekawa odmiana od codziennej rutyny, czyli kąpieli w wanience czy wiaderku.

Czy wspólna kąpiel jest bezpieczna?

Wiele mam obawia się, czy wspólna kąpiel nie zaszkodzi zdrowiu ich pociech. Uspokajamy! Wspólne kąpanie się mamy i dziecka jest jak najbardziej bezpieczne, pod warunkiem, że mama jest zdrowa. Dolegliwościami, przy których bezwzględnie należy unikać kąpieli z maluchem są ropne zmiany na skórze oraz upławy.

Dla bezpieczeństwa malucha zaleca się, by przed wspólną kąpielą mama wzięła prysznic i dokładnie umyła skórę całego ciała, zwłaszcza okolic intymnych.

Jak przygotować wspólną kąpiel?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że podczas kąpieli z dzieckiem absolutnie zakazane jest stosowanie kosmetyków dla dorosłych. Jeżeli masz ochotę na kąpiel z bąbelkami, wykorzystaj produkt przeznaczony do mycia skóry dziecka – delikatne, kremowe płyny do kąpieli będą najlepsze. Kąpiel z dzieckiem powinna trwać maksymalnie 20 minut. Dłuższe przesiadywanie w wodzie może narazić skórę malucha na przesuszenie, a jego organizm na wychłodzenie.

Płyny do wspólnej kąpieli

Wybierając płyn odpowiedni do wspólnych kąpieli, koniecznie zwróć uwagę na następujące elementy:

  • W kosmetyku powinny znajdować się jedynie łagodne środki myjące na bazie naturalnych tłuszczów, np. oliwy z oliwek lub oleju kokosowego.
  • Produkt powinien zawierać hydrolizaty, czyli składniki nawilżające, łagodzące i zmiękczające skórę dziecka (na etykiecie szukaj takich substancji jak np. hydrolyzed rice protein).
  • Dziecko można kąpać w wodzie z olejkiem myjącym czy emulsją, jednak podczas wspólnego spędzania czasu w wannie kremowe płyny do kąpieli będą najlepsze.
  • W kosmetyku nie powinny znajdować się barwniki, aromaty zapachowe czy chemiczne konserwanty.

Redakcja

Serwis zdrowik.pl został stworzony, by dzielić się wiedzą i informacjami w temacie zdrowia i urody. Nasi redaktorzy przygotowują dla Was artykuły z należytą starannością w różnych zagadnieniach odnośnie zdrowia. Staramy się, aby prezentowana przez nas wiedza była na najwyższym poziomie i była zgodna z rzeczywistością.

Sprawdź także

Matołectwo - dziewczynka przed i po leczeniu

Kretynizm (matołectwo), czyli wrodzony zespół niedoboru jodu – objawy, przyczyny, leczenie

Wrodzony zespół niedoboru jodu określany dawniej, jako matołectwo oraz kretynizm to schorzenie charakteryzujące się ciężkim …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *